Пресцентр

У системі цінностей мешканців Одеського регіону на першому місці – свобода

В Украине провели масштабное исследование

88% жителів південних областей України, зокрема й Одеський регіон, обрали свободу першою серед найважливіших цінностей для прав людини. Такі дані було отримано під час загальнонаціонального опитування «Що українці знають та думають про права людини».

Як розповіли на прес-конференції у PMA Оdessa Hub організатори заходу, це дослідження проводиться кожні два роки, починаючи з 2016-го. Його головна мета – вивчити та зрозуміти сприйняття українців, їх уявлення та розуміння прав людини. А також – переглянути динаміку змін результатів і що це спровокувало.

За результатами дослідження, свобода залишається другий рік поспіль на першому місці серед ціннісних пріоритетів для мешканців не лише південних регіонів, а й усієї країни – 84%. Наприклад, в Одеському регіоні його обрали майже 90% респондентів. «Справедливість» посіла друге місце із 73%, «безпеку» обрали 64% українців.

Дослідження показало, що для одеситів, на відміну від інших регіонів, окрім свободи, справедливості, рівності та безпеки, пріоритетною є також матеріальна забезпеченість (60% — і це найвищий показник в Україні).

«Це вирізняє південні регіони серед інших. В інших областях рейтинговий бал цієї цінності менший. Хоча, варто зазначити, що ми мали питання щодо того, з якими правами стало гірше в регіоні. Досить велика кількість саме південного регіону звертала увагу на порушення своїх прав і те, що погіршало саме з матеріальним блоком прав. Тому, можливо, це і є якась кореляція того, що матеріальна цінність і попит на неї коштує вище, ніж в інших регіонах», — пояснила координатор проекту «Права людини для України» Програми розвитку ООН в Україні, Світлана Колишко.

Право на життя стабільно залишається найважливішим правом для українців упродовж трьох опитувань поспіль. На півдні країни (у тому числі і в Одеському регіоні) право на життя посідає перший ступінь серед пріоритетів – його відзначили 92% опитаних, і це є найбільшим показником серед усіх регіонів. Далі з великим відривом йде право на працю (68%), потім — право на освіту (66%), на житло (62%), а також право на свободу та особисту недоторканність (58%).

Щодо оцінки проблеми дискримінації, то жителі південних регіонів зазначили, що найчастіше стикаються з дискримінацією за віком (41%) та інвалідністю (40%). За словами аналітика Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Андрія Сухаріна, якщо проблема інвалідності зрозуміла – ми знаємо, що людині з інвалідністю складніше знайти роботу та відстояти свої права, то вікове питання ми частіше сприймаємо як нормальність.

«Нас практично не дивують оголошення на роботу, де є вимога «беремо людей віком до 35 років». Молодому спеціалісту також складно працевлаштуватися на роботу, але все ж таки страждають люди старше 35 років. Я вже мовчу про пенсійний та похилий вік», — розповів аналітик.

Ситуація з COVID-19 змусила українців активніше захищати свої права, заявила голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик. Якщо у 2016 році 42% усіх опитаних респондентів колись захищали свої права у повсякденному житті, то наприкінці 2020-го таких уже було 60%. Ще побільшало тих, кому вдалося успішно захиститися свої права – 15% у 2016 році та вже 19% у 2020-му.

«Якщо минулого року поліція говорила, що у нас потенційно 1 млн українців, які страждають від домашнього насильства, але на гарячу лінію надходять близько 140 тисяч дзвінків на рік, то цього року кількість дзвінків значно збільшилася – понад 200 тисяч дзвінків уже надійшло на гарячу лінію», — зазначив в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Водночас на території Залізничного вокзалу Одеси встановили тематичну експозицію: двометрові конструкції з проілюстрованими на них найважливішими даними дослідження – графіками, цитатами та висновками.

На експозиції працювали волонтери, які розповідали всім охочим про опитування та діяльність правозахисних організацій, до яких у місті можна звернутися за безкоштовною допомогою (Центри безкоштовної правової допомоги), розбирали ситуацію кожного індивідуально. Найбільше перехожі нарікали на порушення прав у державному адмініструванні та медицині.

Зазначимо, Одеса – третє місто у регіональному турі «День прав людини у вашому місті». Подібні акції відбуваються також у Харкові, Львові, Дніпрі та Маріуполі. Метою проекту є підвищення обізнаності з правами людини та поштовх громадян до більш активного захисту своїх прав, а також формування правової свідомості українців.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top