Еліта

Юлія Тимошенко: «Немає іншого можливого закінчення війни, окрім перемоги України»

tymoshenko

Колишня прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко, під час робочого візиту до Швейцарії біла запрошена на громадське ЗМІ каїни — RTS. В ефірі RTS політик заявила, що лише перемога України може покласти край війні. Компроміс із президентом Росії Володимиром Путіним вона вважала неможливим.

Ви приїхали до Женеви, щоб зустрітися з керівництвом МОП. Якою є мета Вашого візиту?

Через війну мільйони українців втратили роботу. Хоча конфлікт ще триває, разом з МОП та Європейською Комісією ми вивчаємо, які заходи можна реалізувати для того, щоб після війни кожен міг знайти гідно оплачувану роботу. Навіть якщо бойові дії триватимуть, ми повинні продовжувати нашу роботу щодо наближення до критеріїв Європейського Союзу. Війна не може бути виправданням для відсутності прогресу на цьому фронті.

Ви виступаєте за вступ України до ЄС?

Однією з основних цілей моєї партії, яка є найстаршою у Раді, завжди було подбати про те, щоб Україна стала повноцінним членом ЄС. Саме над цим працює український народ, парламент і уряд, незважаючи на війну: всі хочуть, щоб відбулася початкова оцінка з боку Брюсселя, а потім розпочалися переговори щодо вступу. Хотіла б нагадати, що минулого року Україна отримала статус кандидата. І ще ви, напевне, пам’ятаєте про Майдан 2014 року. Молоді люди жертвували своїми життями заради того, щоб країна рухалася до ЄС. Якщо говорити про національну ідентичність, то Україна – це Європа.

У 2018 році ви змагалися на президентських виборах з Володимиром Зеленським. Що Ви можете сказати про те, які він керує країною, і чи вдалося йому об’єднати її за собою?

До війни ми були в опозиції до Зеленського. Ми не поділяли його пріоритети щодо проведення необхідних внутрішніх реформ. Але з першого дня війни все змінилося. Президент зібрав голів парламентських фракцій і потиснув нам всім руку. Ми домовилися залишатися єдиною командою перед обличчям труднощів. Це необхідна передумова перемоги.

tymoshenko

У середу Німеччина нарешті погодилася передати Україні важкі танки «Leopard». Вирішальний момент?

Судячи з рішення, ухваленого у четвер та у Рамштайні минулого тижня, вільний світ вірить, що перемога можлива. Це реальна зміна для країн, які були налаштовані скептично щодо підтримки Києва. Міф про те, що Володимиру Путіну необхідно зберегти обличчя, і що його не можна провокувати, розвіявся. Західні країни погодилися суттєво збільшити поставки зброї Україні. Це прорив. Вони розуміють, що з такою короткостроковою допомогою можна виграти війну, і відкидають перспективу замороженого конфлікту.

Страх перед путіним зник. Насправді, попереду нас чекають жахливі битви і загибель українських героїв. Але путін у певному розумінні вже програв цю війну. Ми не втратили ані нашу незалежність, ані наш суверенітет. У Софії Київській є фреска, якій вже понад 1000 років, і яка передає дуже символічне повідомлення: на ній зображено сцену полювання з леопардом…

Коли ви були прем’єр-міністром у 2005-2007, а потім у 2007-2010 роках, Ви зустрічалися з путіним. Як би Ви його описали?  

Він не змінився. У 2008-2009 роках він безпідставно зупинив постачання газу до ЄС. Було — 20°C. Загинули старі і діти. Це свідчить про одне: у Путіна відсутнє адекватне сприйняття реальності. Він людина війни. У 2009 році західні лідери повинні були це зрозуміти і диверсифікувати свої джерела енергоносіїв. Але вони лише зміцнили енергетичну монополію Росії. Зараз ми платимо за наслідки. Вторгнувшись до Грузії у 2008 році та до Криму і Донбасу у 2014 році і побачивши слабку реакцію, Путін перетнув декілька червоних ліній. Захід не зробив належних висновків. Його безвідповідальність заохотила Путіна перетнути інші червоні лінії. В Україні він суттєво підняв ставки війни, які тепер стосуються глобального безпекового порядку.  

Володимир Зеленський щойно звільнив чотирьох заступників міністра, яких звинуватили у корупції. Чи загрожує це лихо довірі до України?

До війни ми разом з ЄС та Великою сімкою докладали зусиль для створення антикорупційної інфраструктури. Ці реформи ще далекі від завершення, і незважаючи на війну їх необхідно продовжувати. Поточний випадок корупції свідчить про одне: Україна більше не терпітиме подібне лихо і не прийме жодного політичного та судового імунітету у цьому питанні. Я не наївна. Корупція так не зникає. Але ми активно боротимемося за те, щоб звести її до мінімуму. Я переконана, що Україна здатна подолати культуру системної корупції, яку ми успадкували з пострадянських часів.

tymoshenko

Тепер, коли українські сили матимуть танки, чи спробує Київ повернути Крим?

Навпівперемог не буває. У 1850-х роках Захід був вражений величчю царської Росії. Через понад 160 років Путін відродив міф про велич Росії. Захід має зрозуміти, що він просто паперовий тигр. Наша перемога має бути глобальною. Це означає повернення до визнаних кордонів. Це має стати уроком для будь-яких потенційних диктаторів. Крим – наш. Його мають нам повернути. Путін хоче переписати правила міжнародного порядку і перекреслити кордони. Він говорив про це ще під час свого виступу на Мюнхенській безпековій конференції 2007 року. Для нього сила переважає силу закону. Він хоче, щоб НАТО повернувся до своїх кордонів 1997 року.

Чи потрібно Вашій країні вступати до НАТО?

У 2008 році я написала генеральному секретарю НАТО з проханням надати нам план дій щодо членства. На саміті у Бухаресті Німеччина і Франція виступили проти. Сьогодні ми платимо ціну цього. Необхідно виправити цей удар. НАТО має перестати бути закритим клубом. Ми вважаємо, що нас зможе захистити лише система колективної безпеки такого типу. Вступивши до НАТО, ми не мали б військових амбіцій, лише додаткові гарантії миру. Ми не хочемо ані фінляндизації, ані бути буферною державою.  

Як Ви ставитеся до Швейцарії?

Ми дуже вдячні Швейцарії за те, що вона запровадила санкції проти Росії, і за те, що прийняла понад 17 тисяч українців. Це дуже сильний символ. Ми поважаємо нейтральний статус Швейцарії. Але він не заважає їй стати на бік добра.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top