Новини

США вагаються з визнанням Росії «державою-спонсором тероризму

Чому це так важливо для всього світу, чому цього так бояться росіяни і за що надають статус держави-спонсора тероризму?

Тероризм не має пояснень, які б могли бути прийняті людством, тероризм має лише наслідки. І це завжди страшні наслідки для тих, проти кого відбувається терористичний акт, і дуже часто будь-яких наслідків, на жаль, уникають ті, хто вчиняє терор.

У світі існує механізм, який дозволяє терористам набути офіційного визнання «терорист». Саме про це йдеться у матеріалі УП

Чому це так важливо для всього світу, чому цього так бояться росіяни і за що надають статус держави-спонсора тероризму?

«КРАЇНА-СПОНСОР ТЕРОРИЗМУ»

«Держава-спонсор тероризму» – це статус, який надається виключно США окремим країнам за підтримку міжнародного тероризму. Таке рішення може прийняти лише Державний секретар за схвалення Сенату США.

Тероризмом у баченні США для «країни-спонсора» вважається сприяння терористичним організаціям, вчинення терористичних актів агентами відповідної держави, або організація і сприяння кібертероризму.

Такий статус тягне за собою юридичні, економічні та дипломатичні наслідки. Суто політично будь-яка країна може прийняти декларативну резолюцію або ухвалити подібне рішення, і визнати Росію державою-спонсором тероризму. На жаль це не матиме особливих наслідків для посилення міжнародних санкцій, однак свідчить про дипломатичну підтримку, що також дуже важливо.

СТАТУС «КРАЇНИ-СПОНСОРА ТЕРОРИЗМУ»

Усі обмеження для «спонсорів тероризму» перераховані в декількох основних законах США:

Перший – Розділ 620A Закону про іноземну допомогу 1961 року з поправками – забороняє допомогу США для таких країн.

Другий – Розділ 40 Закону про контроль за експортом зброї, який «забороняє експорт, кредити, гарантії, іншу фінансову допомогу, ліцензування експорту та загальне постачання боєприпасів відповідно до цього закону»;

Третій – Розділ 1754(c) Закону про експортний контроль від 2018 року – ліцензування та контроль.

При цьому «набір» застосованих норм для кожного випадку зазвичай унікальний. Тобто, статус «держава-спонсор тероризму» це певний конструктор, що складається з окремих норм з посиланнями на окремі закони, також і окрім перелічених вище.

ЯКІ КОНКРЕТНІ АКТИ МІЖНАРОДНОГО ТЕРОРИЗМУ ВЧИНЯЄ РОСІЙСЬКА ФЕДЕРАЦІЯ

Таких актів, насправді, чимало. Агент держави – армія РФ – вчиняла тортури і вбивства цивільних в Бучі, вбила полонених у Оленівці, завдавала і продовжує завдавати ракетних ударів по цивільним об’єктам, через що загинули уже сотні громадян, зокрема і діти, і вже тривалий час викрадає людей у Криму і Донбасі.

Інший агент держави росія – ЧВК «Вагнер» – вчиняв звірські вбивства і застосовував хімічну зброю проти цивільних у Сирії. Є свідчення про вчинення членами цього угрупування тортур і в Україні.

Сюди також можна додати звірства у Чеченських війнах, розстріли цивільного населення у Грузії, і регулярні кібератаки, які підтримує РФ.

ЯКІ МОЖУТЬ БУТИ НАСЛІДКИ ДЛЯ РФ У ВИПАДКУ ЇЇ ВИЗНАННЯ «КРАЇНОЮ-СПОНСОРОМ ТЕРОРИЗМУ»

Символічний — визнання одним з головних світових гравців звірств та терору, які РФ здійснює щодо мирного населення.

Дипломатичний — передбачає скорочення формальних зв’язків і спільних програм між США і Росією, можливо, взаємні скорочення дипломатичних місій.

Санкції та обмеження транзакцій — для фізичних та юридичних осіб США участь у фінансових операціях з урядом РФ стане незаконною. Блокування всіх державних банків та підприємств РФ і пов’язаних з державою осіб. Посилення експортного контролю для ширшого списку товарів в торгівлі між країнами.

Вторинні санкції — статус сам по собі є підставою для можливого застосування вторинних санкцій до тих суб’єктів, які пов’язані, наприклад, транзакціями з «державою-спонсором тероризму» та її установами.

США і їхні союзники можуть накласти санкції, зазвичай, фінансові чи торгівельні, на країну, яка продовжує співпрацювати з країною із відповідним статусом.

Підставою для такого рішення буде не вчинення якоїсь загрози для США чи світового порядку, а те, що така країна не поставились з повагою до санкцій на країну-спонсора тероризму. Наприклад, індійській банки не йдуть на контакт із підсанкційними російськими банками через страх отримати вторинні санкції від США за це.

Внесення Росії до чорного списку The Financial Action Task Force (FATF) — це міжурядовий орган, який розвиває і впроваджує на міжнародному рівні заходи та стандартів боротьби з відмиванням грошей. На відміну від часткового відключення російських банків від SWIFT, такий крок буде діяти на банківську систему РФ тотально, а не вибірково.

Включення РФ у «чорний список» FATF – це блокування кореспондентських рахунків російських банків по всьому світу, в тому числі і в Китаї. Тобто, будь-які технології передачі фінансової транзакції не можуть застосовуватися. І китайські банки, наприклад, якщо б вони захотіли зберегти свої кореспондентські рахунки в доларах і євро, мусили б закривати кореспондентські відносини із російськими банками.

Судовий, виконавчий, суверенний імунітет, або реальна можливість притягнути РФ до відповідальності у судах інших держав — зазвичай, суд однієї країни не може прийняти рішення проти будь-якої іншої держави, це основа міжнародного порядку. Однак статус спонсора тероризму означає виняток з юрисдикційного імунітету держави. Практично, це дозволить громадянам, військовослужбовцям і чиновникам США (і лише їм) вимагати і отримувати в судах США компенсації за дії Росії в Україні (а можливо, і Сирії), в тому числі шляхом примусового стягнення російських державних активів.

ЯК ВПЛИВАЄ ЦЕЙ СТАТУС НА ПЕРШИХ ОСІБ «ДЕРЖАВИ-ТЕРОРИСТА»?

Якщо статус буде накладено в жорсткій формі, і будуть заборонені всі транзакції з державою, державними особами та підприємствами, то це призведе до подальшого блокування активів перших осіб. Залежно від формату накладання вторинних санкцій – їх дія може бути поширена на третіх сторін, які будуть проводити такі фінансові транзакції з першими особами. Також посилюється дипломатична ізоляція.

СКІЛЬКИ КРАЇН ЗАРАЗ В АМЕРИКАНСЬКОМУ СПИСКУ ДЕРЖАВ-СПОНСОРІВ ТЕРОРИЗМУ

До поточного списку входять Північна Корея, Сирія, Іран і Куба. Попередні списки включали Ірак, Лівію, Південний Ємен і Судан. Кейс Росії найбільше нагадує Іран: велика країна, чия армія вчиняє звірства і заперечує це, і чий уряд підтримує терористичні організації.

Північна Корея, наприклад, отримала свій статус після збиття цивільного авіалайнера. У 1987 році цивільний літак, який летів до Сеулу, вибухнув у повітрі після детонації бомби, закладеної двома північнокорейськими агентами.

Чому це так важливо для всього світу, чому цього так бояться росіяни і за що надають статус держави-спонсора тероризму?

КРИТЕРІЇ ЧИ «МАРКЕРИ» ДЛЯ ВИЗНАННЯ «КРАЇНОЮ-СПОНСОРОМ ТЕРОРИЗМУ»

Як такого списку критеріїв не існує. Однак, зазвичай вимагаються докази щодо наступних дій країни:

  • Дозволяє використовувати територію як притулок від екстрадиції за терористичну діяльність.
  • Надає зброю, вибухові пристрої або речовини для терористичної діяльності.
  • Планування, керівництво, навчання або допомога в здійсненні терористичної діяльності.
  • Надає фінансову підтримку терористичній діяльності.
  • Надає дипломатичне сприяння та підтримку дипломатами чи документи для терористів.

Загалом, це не вичерпний список, і його можуть досить вільно тлумачити інші дії держави у своєму баченні «сприяння міжнародному тероризму», виходячи з тлумачення тероризму – «навмисне, політично мотивоване насильство, вчинене проти цивільних».

ПРОЦЕС ВИЗНАННЯ

Формально, це нескладний процес. Для визнання Державний секретар США приймає і опубліковує відповідне рішення.

Виглядає воно лаконічно: «Відповідно до [перелік положень законів] встановлюю, що [назва країни] неодноразово підтримувала акти міжнародного тероризму».

Звісно, що за цим простим рішенням міститься ґрунтовний аналіз, доповідні записки, звіти та інші джерела, консультації, що підтверджують ось це саме «неодноразове підтримування актів міжнародного тероризму» і готовність Держдепу до наслідків присвоєння статусу.

ЩО ДАЄ ТАКЕ ВИЗНАННЯ ДЛЯ ПОСИЛЕННЯ САНКЦІЙ ПРОТИ РОСІЇ

Це значно спрощує застосування вторинних санкцій. Визнання спонсором тероризму фактично блокує будь-які фінансові транзакції з країною-спонсором тероризму та її установами у західному світі. При цьому, вторинні санкції накладаються не автоматично, але коло підстав для їх індивідуального застосування розширюється.

Це також суттєво розширює списки індивідуальних санкцій і ускладнює для всіх будь-які бізнес стосунки з РФ, адже кожен випадок «бізнесу» з такою країною може призвести до санкцій.

Це суттєвий аргумент для запровадження будь-яких нових/подальших міжнародних санкцій, адже тепер санкціонується не рівноправний учасник світової спільноти, а «країна-спонсор тероризму».

А також, це певна «броня» для недопущення зняття санкцій чи їх послаблення, що може бути навіть важливіше – хто захоче робити винятки не для «надійного енергетичного партнера», а для країни-терориста?

Крім цього, це додатковий поштовх для впровадження і реалізації додаткових санкцій, наприклад нещодавно погоджений price cap (обмеження ціни на російську нафту) повинен бути реалізований – для чого слід контролювати всі брокерські, фінансові, страхові операції з нафтою і нафтопродуктами. Статус держави-спонсора тероризму додає можливості цього контролю, а отже практичної реалізації price cap чи інших санкцій.

Для Сирії та Ірану США ухвалили індивідуальні пакети вторинних санкцій проти банків і осіб, залучених у операції з «терористами» за межами США.

ЧИ ДОСТАТНЬО ПРИЙНЯТТЯ СЕНАТОМ США РЕЗОЛЮЦІЙ ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ЦЕ У ПІДСУМКУ СТАЛОСЬ?

Поки що ні. Справа в тому, що вже ухвалена Сенатом резолюція лише закликає Держсекретаря прийняти відповідне рішення.

Однак Конгрес може юридично закріпити за Росією відповідний статус, адже саме цей орган надав повноваження держсекретарю, а відтак може зробити все самостійно.

Так, раніше спікер Палати представників США Ненсі Пелосі уже зверталась до держсекретаря Ентоні Блінкена із закликом оголосити Росію державою-спонсором тероризму, і наголошувала, що інакше це зробить Конгрес.

Правда, це стане можливим, якщо тільки Байден підпише прийнятий закон. Але в будь-якому разі таке рішення означатиме суттєвий політичний тиск, і у 2017 році саме Конгрес зрештою змусив Держдеп повернути Північній Кореї статус «країна-спонсор тероризму».

ЯК САМЕ ЦЕ ПОВ’ЯЗАНО ІЗ ТРЕКОМ СТЯГНЕННЯ РЕПАРАЦІЙ З РОСІЇ?

Є побоювання, що після присвоєння відповідного статусу в судах США одразу з’являться численні позови про компенсації збитків, завдані внаслідок агресії Росії. Ба більше, якщо в обґрунтування статусу додається, наприклад, Сирія, то й наслідки внаслідок дій у Сирії стануть теоретичним підґрунтям для позовів. Такі компенсації здійснюватимуться за рахунок активів РФ, і Україна, яка не може подавати такий позов, в майбутньому не зможе розраховувати на всю суму арештованих коштів РФ.

Але рішення є і в такому випадку: заморожені кошти російського Центробанку слід вилучити зі сфери дії режиму країни-спонсору тероризму. Способи можуть бути різні: і резолюція Конгресу (проект), і рішенням Адміністрації про переміщення коштів на рахунок Федерального резерву, можливо й деякі інші. Головне – «вивести» суверенні активи з-під потенційних судових позовів, що посипляться після скасування суверенного імунітету. Тобто, зробити це до визнання Росії державою-спонсором тероризму.

ЧОМУ ДЕРЖДЕП ВАГАЄТЬСЯ З ВИЗНАННЯМ РОСІЇ «ДЕРЖАВОЮ-СПОНСОРОМ ТЕРОРИЗМУ»?

Російська Федерація – це велика ядерна держава і припинення дипломатичних стосунків з нею є геополітичним струсом, що може мати різні в тому числі непередбачувані наслідки.

З озвучених Білих домом: це може серйозно вплинути на здатність надавати допомогу в регіонах України; це може змусити критично важливих гуманітарних експортерів відмовитися від сприяння експорту продовольства; занепокоєння щодо можливого ненавмисного покарання союзників.

Загалом є думка, що це все одно не змусить Росію припинити війну, і навпаки підштовхне до прірви, адже агресору тоді не буде що втрачати.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top