Експертний клуб

Вибори до парламенту Казахстану — аналіз політологів

Tokaev

Вибори до Парламенту Республіки Казахстан відбудуться 19 березня. Наразі понад 900 кандидатів зібралися брати участь у виборах до Мажилісу (Парламенту РК). Цифри було озвучено 9 лютого 2023 року на засіданні Центральної виборчої комісії Казахстану. Видання РЕСПУБЛИКА.KZ проаналізувало кандидатів, які після 19 березня можуть зайняти місця парламентаріїв.

В Казахстані змішана система виборів (за партійними писками та одномандатними округами), ситуація виглядає наступним чином:

  • у партійних списках значиться 283 кандидати,

  • по одномандатних округах – 609 кандидатів.

Відповідно до законодавства країни, сім діючих у Казахстані політичних партій наприкінці січня-початку лютого провели з’їзди, на яких визначилися зі своїми кандидатськими списками і подали їх на реєстрацію до Центрвиборчкому до 8 лютого.

Чи зареєстровані вони, стане відомо через десять днів – поки ЦВК обмежилася повідомленням, що списки подані та персоналії, що в них значаться, будуть перевірені на відповідність законодавчим нормам. Не менш ретельно перевірятимуться й одномандатники. Тож не виключено, що на момент реєстрації, яка закінчиться 18 лютого, ці лави можуть і порідшати.

Партії

Партія «Amanat», виключила зі своїх лав президента країни, але не перестала вважатися партією влади, оскільки її головою є екс-спікер мажилісу парламенту РК Ерлан Кошанов, а членами – практично весь політичний істеблішмент країни.

Та й сама партія дозволяє думати про себе подібним чином, тому що своїм передвиборчим списком переплюнула кількість можливих місць: на 98 місць у нижній палаті парламенту «Amanat» виставив 90 кандидатів за партійним списком та 29 – у мажоритарних округах, загалом – 119.

На з’їзді партії її голова Єрлан Кошанов заявив, що «партійна збірна», яку висувають у всі представницькі органи країни, оновилася на 75%. Так, серед тих, хто балотується до мажилісу, екс-депутатів VII скликання — небагато. Але це зовсім не означає, що інші – нові обличчя, тому що серед них можна побачити екс-міністра освіти Асхата Аймагамбетова, блогера Галима Байтука, айтишника Ріната Заітова (який обіцяв, але так і не наважився створити свою партію) і ще багато кого знайомих.

Народна партія Казахстану на своєму з’їзді затвердила список із 52 кандидатів.

«Спочатку у списку було більше 120 осіб, ми вирішили скоротити список з урахуванням реального розподілу місць», – повідомив голова НВК Єрмухамет Єртисбаєв. Він же й очолює цей список.

Другим номером йде екс-мажилисвумен Ірина Смирнова. У четвірку також увійшли голова об’єднання матерів Казахстану Гаухар Танашева та екс-депутат мажилісу Олександр Мілютін. А ось перший заступник голови партії та екс-мажилісмен Айкін Конуров лише на 31-му місці.

Сам Єртисбаєв із приводу свого депутатства сказав, що якщо до парламенту пройдуть 35-40 його однопартійців, то й він сяде у депутатське крісло. Якщо ж цей список налічуватиме 10-15 осіб, то він буде готовий поступитися депутатством, зосередившись на партійній роботі.

Свій шлях у політику Єртисбаєв почав саме з депутатського крісла, ставши 1990 року депутатом Верховної Ради XII скликання. Але прізвисько «назарбаївський соловей» отримав під час перебування радником президента Назарбаєва. Цю посаду він з невеликими перервами обіймав три рази: у 1995-1998, 2002-2006 та 2008-2013 роках.

Крім партійного списку, НПК направила 15 своїх однопартійців на вибори одномандатними округами.

У партсписок Демократичної партії Казахстану «Ак жол» увійшли 54 кандидати до мажилісменів. Очолили його партійний лідер Азат Перуашев, а також його колеги з депутатського цеху Данія Єспаєва (пробувала свої сили на президентських виборах у 2019 році), Берік Дуйсембінов, Ерлан Барлибаєв, Казибек Іса, Максат Раманкулов та Серік Єрубаєв.

Також можна відзначити у списку відомого у країні юриста Сергія Уткіна.

Говорячи про своє бажання йти до депутатів за партійним списком, Азат Перуашев назвав його природним.

«Я вважаю, що лідер партії зобов’язаний йти за партійним списком. Якщо керівник партії не висувається за партійним списком, це означає, що він не довіряє вибору виборця, що виборець за його партію проголосує. Це дуже тривожний дзвіночок. Я у свою партію вірю», — заявив Перуашев.

Казахстанці ж «довіряють» Перуашеву, починаючи з 2012 року – саме тоді він, ставши головою «Ак жолу» роком раніше, вибрався депутатом мажилісу парламенту V скликання і вже не залишав депутатського крісла у VI та VII скликаннях.

Ще 24 акжолівці змагатимуться за депутатські крісла по одномандатних округах.

У Загальнонаціональної соціал-демократичної партії партійний список складається з 19 осіб, очолює який екс-кандидат у президенти Нурлан Ауесбаєв. У партії заявили, що президентська програма Ауєсбаєва ляже в основу передвиборчої програми партії.

У списку кандидатів та голова партії Асхат Рахімжанов. Нагадаємо, що пост голови він обійняв не без скандалу. До нього головою ОСДП був відомий журналіст Єрмурат Бапі (щоправда, посаду він обіймав лише чотири місяці). На XV позачерговому з’їзді у вересні 2019 року делегати висловили вотум недовіри Бапі та зняли його.

Поки йшло обговорення питання, Єрмурат Бапі заявив про самовідведення, згадавши про «змову» всередині партії, і про те, що її новим «господарем» стає олігарх-утікач Бергей Рискалієв.

У попередніх парламентських виборах 2021 року ОСДП не брала участі.

По одномандатних округах ОСДП висунула шістьох своїх однопартійців.

Народно-демократична патріотична партія «Ауил» вирішила направити до мажилісу за партійними списками 25 осіб.

Номером один у ньому йде екс-кандидат у президенти Жигулі Дайрабаєв, який став заступником голови «Ауила» у грудні 2022 року. Дайрабаєв має досвід – він був депутатів Верховної Ради Казахстану XII скликання, обраного 1990 року.

Номером два несподівано стала Каракат Абден, яка балотувалася на пост президента у 2022 році. Вона вступила до партії за кілька днів до з’їзду.  

Про депутата Караката Абдена широкому загалу стало відомо після виходу її книги «Ти козашка. Пишайся!» 160 лайфхаків для молодої дівчини», виданої в рамках діяльності інституту «шляхетних дівчат». Книга вийшла казахською та російською мовами. Більша їх частина вирушить до бібліотек віддалених сільських шкіл країни.

Автор в анотації до своєї книги пише: «Я прагнула розповісти дівчаткам, що нам є чим пишатися, показати нашу унікальність і спонукати дівчат гордо нести себе у будь-якій країні світу. Казахські дівчата ніколи не рвалися вперед або всупереч чоловікові, як це прийнято на заході, і не захоплювалися фемінізмом. Нам це не потрібно».

Примітно, що імені голови Ауила Алі Бектаєва немає ні в партійному списку кандидатів у депутати, ні серед одномандатників, а перший заступник голови Толеутай Рахімбеков вирішив балотуватись за мажоритарною системою.

По одномандатних округах «Ауил» висунув дев’ять кандидатів.

Казахстанська партія зелених «Байтақ» , яка отримала державну реєстрацію у листопаді 2022 року, вийшла на вибори найскромнішим списком – лише 18 осіб.

Тим часом, незважаючи на свої перші вибори, партія вже має у своїх лавах одного з екс-депутатів. Такою виявилася Айжан Скакова.

Як ми писали вище, нещодавно вона вийшла з-поміж членів НПК, а в мажилісі VII скликання була депутатом від «народників». Треба сказати, у «Байтаку» вона виявилася, що називається, на своєму місці – еколог за освітою, вона до свого депутатства обіймала посаду директора науково-дослідного інституту проблем екології КазНУ ім. Аль-Фарабі.

Голова партії Азаматхан Аміртай вирішив випробувати долю як одномандатник. Своє бажання він пояснив тим, що партія тримається не на одній особи, а працює командою.

За мажоритарною системою на вибори підуть четверо «зелених».

Партія «Respublica» ще один новачок на партійному полі (була зареєстрована менше місяця тому – 18 січня 2023 року) включила до партійного списку 25 осіб.

Крісла в парламенті мають намір зайняти голова партії, підприємець у сфері агробізнесу Айдарбек Ходжаназаров, співголова, продюсер і актор, а в минулому – відомий КВНщик Нурлан Коянбаєв, підприємець і блогер Бейбіт Алібек і ще ряд знакових фігур казахстанського бізнесу.

Роблячи передвиборчу заяву, Айдарбек Ходжаназаров заявив, що «республіканці» «з іншого тіста», «люди бізнесу», «виросли не з кабінетів, а з землі». І злукавив, бо мав у своїй кар’єрі «кабінетну» посаду» — заступника голови правління АТ «Національний керуючий холдинг «КазАгро».

Четверо «республіканців» вирішили спробувати щастя по одномандатних округах.

Самовисуванці

За даними ЦВК, із 609 кандидатів, які мають намір йти в депутати по одномандатних округах (всього округів – 29), 525 – це самовисуванці.

Якщо з партійними списками можна ознайомитися на офіційних партійних ресурсах, то списки кандидатів по округах треба ще пошукати.

Журналісти видання РЕСПУБЛИКА.KZ пройшовшись по ряду сайтів міст і областей, виявили, що зі списками самовисуванців можна попередньо ознайомитись в офіційному документі — «Інформація про висування кандидатів у депутати Мажиліса Парламенту РК по одномандатних територіальних виборчих округах».

У ЦВК Казахстану повідомили, що списки сьогодні перебувають на перевірці, і після реєстрації, яка завершиться 18 березня, вони будуть скориговані та оприлюднені.

Думки експертів

Тим часом у мережі вже з’явилися оцінки списків як окремих партій, так і можливого мажилісу в цілому. Люди висловлюють сумніви, що, наприклад, шоумен Нурлан Коянбаєв, телеведучий Артур Платонов або боксер Фіруза Шаріпова за всієї їхньої впізнаваності зможуть відразу перекваліфікуватися на юристів та економістів, щоб реально серйозно брати участь у розробці серйозних законопроектів.

Політолог Досим Сатпаєв, щодо списку кандидатів у депутати від партії «Аманат» зазначив, що на його думку у списку повно «перевзувальників», «лизунів» та «хитрих мовчунів».

«Зважаючи на все, чинній владі всі ці персонажі близькі та корисні, як і першому президентові, який також вважав, що головне набрати лояльних, вичищаючи систему від незгодних. А в результаті створив цілу армію кон’юнктурників, які швидко перетворилися на його політичних могильників», — написав Сатпаєв на своїй сторінці у Facebook.

У свою чергу політолог Андрій Чеботарьов вважає :

«На позицію парламентської більшості, як і раніше, претендує партія «Amanat». З найменшою кількістю кандидатів у владу намагаються зайти партії ОСДП і «Байтақ». Хоча, на мою думку, обличчям цієї виборчої кампанії таки будуть одномандатники».

А політолог Дімаш Альжанов упевнений, що поява «нових обличь» серед потенційних депутатів у казахстанських реаліях не призведе до значних змін, оскільки це не веде до незалежності парламенту та його самостійної діяльності.

«Списки поновили, але сам механізм контролю за депутатами залишився. Мало того, що за Конституцією парламент не має великих повноважень, то діє механізм імперативного мандату. Як не оновлюй партійний список, у керівництва залишається право контролювати депутатів через партійний квиток: якщо ви позбавляєтеся партійного квитка – автоматично втрачаєте депутатський мандат.

Те саме діє щодо одномандатників: достатньо зібрати 10% голосів виборців, щоб ініціювати відкликання мандата. Ця практика недемократична, вона суперечить принципу незалежності мандата і тому всіляко критикувалася експертами Ради Європи (Венеціанською комісією).

А нові політичні партії, як і старі, представляють пропрезидентське крило, і 70% місць у парламенті розігруються ексклюзивно серед тих, хто лояльний до президента. Тому за будь-якого результату виборів, навіть найфантастичнішого, контроль за парламентом все одно залишиться в руках Токаєва», — сказав він у коментарі «Республіці». 

Разом з цим він вважає, що якби в Казахстані була реальна конкурентна боротьба, то політична чи професійна кваліфікація депутатів була б вторинною, тому що саме в ній у взаємодії політиків з різними верствами суспільства народжуються корисні для суспільства ініціативи та закони через компроміси в парламенті.

«Але якщо парламент, як і масліхати, позбавлений повноважень, то неважливо, якої якості люди туди будуть делеговані, законодавча влада у нас паралізована і підпорядкована президенту. У нас все контролюється на формальному та неформальному рівні. І ті політики, які, так скажімо, вбудовані в систему чи перебувають на політичному полі всередині країни, розуміють, що не можуть серйозно претендувати на владу, заперечувати її. Враховуючи високі ризики своєї участі в політиці, вони повною мірою не вкладаються у створення політичних організацій і у фінансовому відношенні зокрема», — каже Альжанов.  

Не покладає політолог великих надій і на тих, хто піде на вибори по одномандатних округах. За його словами, виборча система у плані чесності та відкритості не змінилася, контроль за підрахунком голосів залишився. До того ж, за незалежними кандидатами тих, кого умовно можна об’єднати як «опозицію», немає серйозних фінансових та організаційних ресурсів, щоб провести за місяць ефективну агітацію в округах. Самі округи навмисне зробили величезного розміру як за територією, так і за кількістю виборців, і це потребує великих ресурсів від кандидатів.

Позачергові вибори до мажилісу та масліхати Казахстану відбудуться в один день — 19 березня. У ході виборів буде обрано 98 депутатів мажилісу парламенту РК та 3415 депутатів масліхатів усіх рівнів. Причому згідно з останніми нововведеннями, до мажилісу 69 депутатів (70% від загальної кількості) пройдуть за партсписками від політичних партій, а 29 — за одномандатними округами. Агітація буде дозволена з 19 лютого та триватиме до 18 березня.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top