Здоров'я

Сучасна реабілітація сьогодні: досвід Центру «Наша турбота»

Центрі фізичної реабілітації «Наша Турбота»

В час війни питання реабілітації та відновлення здоров’я знову стало актуальним — на жаль, за допомогою змушені звертатися не тільки пацієнти поважного віку, а й зовсім молоді хлопці, які втратили здоров’я на фронті…

Головна відмінність сучасних реабілітаційних центрів від звичайних лікарень — у підходах та методах роботи з пацієнтами. Рейтингове агентство «ElitExpert» побувало в Центрі фізичної реабілітації «Наша Турбота», що знаходиться в Крижанівці під Одесою, і поспілкувалося з медичним директором закладу — Олексієм Юрійовичем Яблонським.

— Олексію Юрійовичу, розкажіть, будь ласка, про Ваш досвід у фізичній реабілітації

— Понад двадцять років я займаюсь фізичною реабілітацією. Починав, як і практично всі того часу, фельдшером-масажистом, потім отримав вищу освіту. Постійне навчання, практикування та стажування в кращих реабілітаційних клініках України та Європи, створили мене, як фахівця. Фізична реабілітація з часом вдосконалюється і потребує постійних навчань медперсоналу. Наш колектив, це всі мої учні, які разом зі мною і сьогодні відвідують різні навчальні семінари, конгреси та практикуми, бо вдосконалення методик реабілітації ніколи не припиняється. Сьогодні у нас сформована професійна мультидисциплінарна команда, яка чітко знає, що і як робити. Ми любимо свою роботу та відповідаємо за результат.

— Розкажіть, будь ласка, про ваш Центр фізичної реабілітації. Що робить його особливим?

В нашому центрі працює 12 реабілітаційних спеціалістів, фізичних терапевтів та три лікарі: невропатолог, лікар загальної практики та лікар фізичної реабілітаційної медицини. Ми використовуємо новітні комп’ютерні та аудіовізуальні технології для роботи з пацієнтами, що дозволяють в інтерактивній формі проводити різні вправи для відновлення фізичних функцій. Крім того, у нас є повноцінний басейн, де також проводяться заняття з пацієнтами різного стану.

Загалом, центри такого роду потребують спеціальних меблів, медичного обладнання та спеціалістів — все це у нас є. Крім того, завдяки розташуванню нашого центру у приватному секторі і біля моря, де дуже мало автівок та сторонніх людей, наші пацієнти можуть вільно проходити заняття на вулиці та прогулюватись у супроводі медперсоналу.

— На яку завантаженість розрахований ваш Центр?

— На 35 пацієнтів. Для нас першочерговим є їх комфорт та зручність. Заклад є двоповерховим, обладнаний ліфтом. Усі меблі ми замовляємо по наших макетах, враховуючи потреби пацієнтів. В кожному корпусі у нас є потрібний набір меблів для занять, щоб не змушувати пацієнтів з важкими ускладненнями надмірно пересуватись.

Ми працюємо індивідуально з кожним пацієнтом в залежності від його медичних показань та, звісно, беремо до уваги його побажання. Члени родини пацієнта також завжди можуть на деякий час приїхати та відвідати свого родича, що  псіхологічно дуже допомагає пацієнтам.

— А які умови харчування у вашому центрі та в яких палатах живуть пацієнти?

— Ми маємо повноцінну кухню, де щоденно готуються дуже смачні і корисні раціони, в тому числі і дієтичне харчування, з врахуванням медичних показань кожного пацієнта. Наші кухарі готують різні соління, компоти та джеми на зиму, тому що, по-перше, це смачніше, ніж з магазину, по-друге — ми гарантуємо якість продуктів. І мабуть наша найголовніша філософія організації харчування – їжа для пацієнтів, окрім ії корисності, повинна бути смачнішою за домашню.

Що стосується палат, то в кожному корпусі нашого центру є різні палати. До речі, коли родини пацієнтів хочуть забезпечити своїм близьким комфортні умови перебування, то вважають, що одномісна палата є найкращою. Але це стереотип і це не завжди правильно.

Людина потребує соціальних контактів, спілкування, особливо — коли є проблеми з мовленням. І коли в палаті знаходиться декілька пацієнтів і один з них робить певні успіхи в реабілітації, інші бачать це — і самі надихаються, в них посилюється віра в себе. Та й звичайне спілкування допомагає. Бо на заняттях ти спілкуєшся з реабілітологами; під час медичних процедур — з медичним персоналом, а під час того, як відпочиваєш або дивишся телевізор, ти можеш поговорити з сусідом. Це також тренування розумових та когнітивних функцій, артикуляції та мовлення. Це дуже важливо для людини, як соціальної істоти — ми маємо знаходитися в контакті з іншими.

— З якими захворюваннями та проблемами до вас звертаються люди?

— По-перше, це наслідки важких неврологічних захворювань, таких як інсульт, онкологія головного мозку, хвороба Паркінсона, розсіяний склероз, наслідки черепно-мозкової травми. Це і різного характеру енцефаліти та наслідки політравм.

Ще на сьогодні, на жаль, дуже актуальними є мінно-вибухові поранення та ампутації — тут ми спочатку застосовуємо різні методи для правильного формування культі, а вже потім вчимо пацієнтів як користуватися протезом, одягати, знімати та ходити на ньому.

Великий пласт роботи проводиться з пацієнтами з ураженнями спинного мозку при травмі хребта, коли втрачається здатність до руху нижніх кінцівок або коли зовсім не рухаються ні руки, ні ноги. Пацієнта треба навчити пересаджуватись з ліжка в візок, користуватися ним, долати перепони при русі.

Також займаємось пацієнтами після заміни суглобів та після інфаркту, стентування або шунтування. Ще одна група пацієнтів – це ті, хто переніс легеневі хвороби. Так, наприклад, коли була пандемія ковіду, у нас було дуже багато пацієнтів з важкими наслідками цієї хвороби, яких ми успішно реабілітували та повертали до їх звичного життя.

— Розкажіть про вашу команду спеціалістів та методики відновлення…

— Великий відсоток пацієнтів поступає до нас після інсульту. Для відновлення людини після інсульту потрібні вузькопрофільні спеціалісти, які не завжди є у звичайних лікарнях. Для прикладу, наш терапевт мови та мовлення працює з відновленням ковтання, здатності комунікації, мовлення та артикуляції. Ерготерапевт заново навчає пацієнтів після інсульту одягатись, користуватись самостійно туалетом, ходити до магазину та загалом займатися побутовими та соціальними справами. Наші фізичні терапевти працюють з пацієнтами, що не контролюють рухи, не мають фізичної сили, не мають здатності ходити та стояти. Медсестри та санітарки займаються повсякденними потребами пацієнтів та гігієнічними процедурами — на їх плечах лежить сама важка, але необхідна, частина роботи.

— Які методи відновлення ви використовуєте та чим ви відрізняєтесь від звичайних лікарень?

Ми використовуємо лише ті методи відновлення, які довели свою ефективність та внесені в сучасні клінічні настанови.

Крім того, ми працюємо за своїми методиками та особливостями, не завжди такими, як в лікарнях. Там працюють за міжнародною класифікацію хвороб, а для нас важливішою є біопсихосоціальна модель – міжнародна класифікація функціонування.

Наш великий колектив щодня робить свою важку роботу – ми знаємо, що робити, вміємо це і любимо, працюємо якісно, з відповідальністю та з урахуванням потреб пацієнтів та їхніх родин.

— Що відбувається, коли пацієнт потрапляє до вашого центру?

— Будь-який пацієнт спочатку проходить ґрунтовне обстеження. Як правило, людина до нас потрапляє уже з виписним епікризом з лікарні, де прописані всі аналізи, стани, хвороби, втручання та лікування. Якщо є потреба в додаткових аналізах або дослідженнях, ми можемо їх провести і в нашому центрі.

Навіть якщо стан людини потребує проведення комп’ютерної томографії або МРТ, приїздить швидка допомога, забирає пацієнта і роблять необхідні дослідження. У нас все давно відпрацьовано, і ця модель ефективно себе показала.

Ми оцінюємо людину за біопсихосоціальною моделлю міжнародної класифікації функціонування організму. Після усіх досліджень наші спеціалісти розробляють індивідуалізований план реабілітації та впроваджують його в дію.

— До речі, а коли потрібно починати фізичну реабілітацію? Наприклад, після інсульту?

— Після інсульту перші три місяці – це «золотий час» для можливостей відновлення. Якщо цей час втрачено, то далі відновлення йде тяжче та набагато повільніше.

Після шести місяців організм вже майже не відновлюється. І часто люди витрачають цей час на некомпетентних спеціалістів чи недобросовісні центри, намагаючись зекономити кошти, а потім час для відновлення, в тій чи іншій мірі, втрачено.

Саме в перші три місяці найкраще працює нейропластичність, здатність клітин до відновлення, частин головного мозку до взяття на себе втрачених функцій. До року ще відбувається реабілітація, а потім можна лише покращувати функції, але не відновлювати.

— Як ви визначаєте межі навантажень для пацієнтів?

— Для кожного пацієнта ми визначаємо його максимальні межі навантажень. При заняттях він працює на 70-80% цих меж. Наприклад, звичайна фізична терапія – це 200 кроків, у нас на занятті – 2000 кроків. Це дозволяє досягнути за тиждень такого прогресу, який при звичайній фізичній терапії досягають за 3-4 тижні. І це позитивно впливає на покращення усіх функцій.

— Що робити пацієнтам, коли вони повертаються додому?

— Для тих пацієнтів, що вже їдуть від нас додому, ми прописуємо детальний план самостійних занять: які вправи робити, скільки по часу, на які відстані можна ходити, з якою швидкістю, яким чином збільшувати навантаження.

Окреме питання – допомога родини. Ми прописуємо, в чому родина має допомагати, а в чому ні. Також ми надаємо відео занять, для більш точного розуміння правильності вправ та віддалено контролюємо і консультуємо пацієнтів.

— Яка вікова межа для реабілітації у вашому центрі?

Наші пацієнти не обмежені у віці. Верхньої межі просто не існує — у нас були пацієнти і в 95 років, які успішно відновлювались.

Звичайно, що вік вносить певні корективи, вже і сил фізичних не так багато, і здатність організму до відновлення не така, як у молодої людини. Але в таких випадках ми змінюємо підходи до терапії та кінцеві задачі.

Окремо зупинюсь на питанні коротких відвідин нашого центру пацієнтами, які багато років користуються візком чи є «лежачими». Потрапляючи до нас на переобстеження, вони часто розуміють, що дуже сильно себе недооцінювали. Ми показуємо їм більш широкі можливості, навіть в умовах, в яких вони проживають, і вони виходять з абсолютно іншим настроєм, з новими цілями на подальше життя.

— Які мінімальні та максимальні строки реабілітації?

— Як показала практика, мінімальний строк перебування в центрі для отримання початкових результатів реабілітації – не менш ніж два тижні. Але це більш за все виключення з правил, бо треба враховувати, що в цей період також проходить адаптація до умов перебування, колективу та задач реабілітації. Максимальний час залежить від стану пацієнта і може тривати досить значний період часу — від декілька місяців до року, залежно від складності реабілітації.

— Яка вартість реабілітації у вашому центрі?

— Наша модель та філософія – реабілітація має бути комфортною та якісною. Тому вартість наших послуг формується за принципом “все включено”, що дозволяє фахівцям центру ефективно працювати, а родині пацієнта не турбуватись про харчування, гігієнічні потреби чи інші деталі. У вартості послуг враховано все, окрім індивідуально призначених медичних препаратів. Є декілька пакетів послуг, які різняться кількістю реабілітаційних занять та втручань, від мінімального пакету «Догляд», який коштує 1700 грн за добу перебування, до пакету послуг «Оптимальний» за 3200 грн, який рекомендується пацієнтам зі стабільними показниками гемодинаміки (артеріальний тиск, ЧСС) та є золотим стандартом за кількістю занять, що забезпечує максимальну ефективність у наданні реабілітаційної допомоги після інсультів, черепно-мозкових травм та інших захворювань. Більш детальна інформація щодо реабілітаційних послуг та їх вартості, з якою можуть ознайомитися всі охочі, викладена на нашому інтернет-сайті та в соціальних мережах.

— Чи можуть змінюватись послуги за рекомендацією лікаря?

За рекомендацією лікаря та фізичного терапевта спектр та інтенсивність послуг, що надаються, можуть змінюватися або доповнюватися. За необхідності та за показаннями одна процедура може бути замінена на іншу – це фізична терапія, гідрокінезотерапія, ерготерапія, терапія мовлення, електростимуляція або механотерапія, також за відсутності медичних протипоказань пацієнтам додатково може бути призначений масаж.

Загалом, ми віримо, що кожен пацієнт заслуговує на індивідуальний підхід і високоякісну медичну допомогу, тому запрошуємо всіх, хто цього потребує, до Центру фізичної реабілітації «Наша Турбота». А наші спеціалісти допоможуть вам повернутися до активного та здорового життя.

Спілкувалась Олена Овчиннікова

Контакти Центру фізичної реабілітації «НАША ТУРБОТА»

Сайт: https://nashazabota.com.ua/

Телефон: +380 (96) 891 80 55, +380 (99) 518 64 78

Адреса: Одеська область, Крижанівка

Соцмережі:

https://www.facebook.com/nasha.zabota.od

https://www.instagram.com/center_nasha.zabota/

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top