Економіка

Едуард Каражія: що відбувається з українською економікою за півроку війни

Ситуація дуже складна.

Про стан економіки країни, роботу уряду по підтримці бізнесу та загальній ситуації за півроку війни, в студії телеканалу «Перший міський» розповів економіст, викладач кафедри економіки та управління Одеського національного економічного університету Едуард Каражія.

Стан української економіки на сьогодні

Щодо бюджету країни, то головне для держави зараз – це виконання своїх соціальних зобов’язань перед громадянами – пенсії та зарплати. Для бізнесу завжди головне розмір доходів та прибутку, на сьогодні про прибутки говорити складно, бо для підприємців наразі головне просте виживання.

І через те, що головним двигуном економіки є саме підприємництво, яке покриває 80% зайнятості в країні і напряму залежить від доходів населення, то очевидно, що на сьогодні ситуація у всіх надскладна – доходи мінімальні, роботи немає, покупна спроможність людей дуже низька.

Щодо росту цін на більшість товарів, то одна з головних причин, це ризики, порушення логістики та проблеми з імпортом та експортом.

Особливо в складній ситуації знаходяться українські агровиробники, які саме через проблеми з логістикою отримують за свою продукцію ту ж ціну, що й до війни. Вони не мають змоги самостійної реалізовувати свої товари, тому вимушені погоджуватись на ціну посередників, які часом заробляють на перепродажі стільки ж. До прикладу, на ринку зерна, зернотрейдери, які вивозять все на експорт, отримують навіть більше коштів, ніж аграрії, які виростили це зерно і дуже ризикували цього року.

Сьогодні ціни зростають не тому, що доходи зростають, і не тому, що виросла купівельна спроможність, а тому, що люди вимушені більше сплачувати.

Робота уряду по підтримці економіки

На мій погляд, сьогодні уряд робить все, щоб економіка України розвалилась. Бо практично всі їхні дії направлені не на спрощення роботи бізнесу та його підтримці, а на ускладнення по всім напрямкам.

До прикладу, ріст ставки Нацбанку, кредити, які дають малому бізнесу на стартапи, 90% з яких не виживають. На мій погляд, це абсолютно недоцільно сьогодні. Потрібно в першу чергу допомагати підприємцям, які вже працюють, в яких налагоджене виробництво, тим паче, що ризики для держави в такому випадку мінімальні.

Дивна ситуація з комуналкою та цінами на газ і електроенергію, коли уряд тримає низьку ціну на енергоресурси, тим самим дотуючи 100% споживачів. Потрібно ж давати субсидії тільки тим, хто цього потребує, а більш заможним людям та підприємствам давати можливість сплачувати повну вартість.

Загалом сьогодні Україна виживає лише завдяки зовнішній допомозі міжнародних організацій та країн-партнерів, і дуже хотілося б, щоб наша влада не втратила цю довіру.

Допомога по 6500 грн від держави

По перше, на сьогодні уряд скоротив усі надбавки працівникам бюджетної сфери, особливо освітньої – і сьогодні професор отримує практично стільки ж, як і звичайний викладач. Зарплатня знизилась на 40-60%. Тому говорити про підтримку держави не зовсім коректно.

Щодо допомоги підприємцям по 6500 грн, в мене є великі сумніви, що ці кошти отримали саме ті, хто їх потребував.

Загалом по фінансовій роботі уряду є декілька питань. Програма «Доступні кредити 5-7-9%» сьогодні продовжує працювати, а розмір облікової ставки зріс із 16% до 25%, і держава з бюджету продовжує покривати цю велику різницю між 25% і 5-9% кредитів, що видаються на сьогодні, і які навіть не всі підприємці можуть отримати.

Також варто зупинитись на роботі податкової системи. У нас, на мій погляд, досить ефективне та розумне податкове законодавство на сьогодні, але знов ж таки, уряд просто не може нормально зібрати ці податки. Зібрати та проаналізувати роботу податкової системи, щоб зрозуміти де і що потрібно змінювати. Натомість уряд хоче ввести абсолютно новий сценарій податкового законодавства 10-10-10, що можна робити точно не в період війни. Бо будь яка реформа в провадженні потребує часу та налагодження, а в нас на сьогодні в країні зовсім не та ситуація.

Пенсійний фонд та громади

Сьогодні дефіцит пенсійного фонду — близько 200 млрд. грн. Основне джерело надходжень – ЄСВ (єдиний соціальний внесок), а його на сьогодні скоротили більше чим у два рази. Так чим буде покриватись різниця?

Податок на прибуток, що є головним джерелом надходжень місцевих бюджетів – теж знизили з 18 до 10%, за що будуть жити громади?

По ПДВ теж питання, бо в сьогоднішній ситуації виграють тільки ті, хто нічого не виготовляє.

Тому загалом ситуація дуже складна, але ми все ж таки тримаємось.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top