Експертний клуб

Клаус Шваб: ми повинні дуже відповідально розвивати штучний інтелект

Klaus Schwab

Генеративний штучний інтелект змінить світ, хочемо ми цього чи ні. І в цей ключовий момент розвитку технології ШІ державні та приватні зацікавлені сторони повинні зробити все від них залежне, щоб гарантувати чесність, справедливість та стійкість результатів розвитку ШІ. З такими акцентами вийшов матеріал у виданні Project Syndicate за авторства засновника і президента Всесвітнього економічного форуму в Давосі Клауса Шваба (Klaus Schwab).

Останніми місяцями розвиток штучного інтелекту значно прискорився: такі генеративні системи ШІ, як ChatGPT і Midjourney, швидко трансформують широкий спектр професійної діяльності та творчих процесів. Вікно можливостей для вірного спрямування розвитку цієї технології задля мінімізації ризиків та збільшення вигоди швидко закривається.

Можливості, які надають генеративні системи штучного інтелекту, такі як ChatGPT, маючи великі перспективи, потребують особливої уваги з боку держав щодо безпеки використання технологій штучного інтелекту.

Практично всі технологічні досягнення мають як позитивний, так і негативний вплив на суспільство. З одного боку, вони сприяли зростанню економічної продуктивності та доходів, розширенню доступу до інформаційних і комунікаційних технологій, збільшенню тривалості життя людей і поліпшенню загального добробуту. З іншого боку, вони призвели до переміщення працівників, стагнації заробітної плати, зростання нерівності та дедалі більшої концентрації ресурсів серед окремих осіб і корпорацій.

ШІ не є винятком. Системи генеративного ШІ відкривають широкі можливості в таких галузях, як дизайн продуктів, створення контенту, відкриття ліків, охорона здоров’я, персоналізоване навчання та оптимізація енергоспоживання. Водночас вони можуть виявитися вкрай руйнівними і навіть шкідливими для економіки і суспільства.

Ризики, вже створені просунутим ШІ, і ті, які можна обґрунтовано передбачити, суттєві. Крім широкомасштабної переорієнтації ринків праці, системи з багатомовними моделями можуть збільшити поширення дезінформації та закріпити деструктивні забобони. Генеративний ШІ також загрожує посилити економічну нерівність. Такі системи можуть навіть становити екзистенціальний ризик для людства.

ChatGPT

Для декого це є приводом, аби пригальмувати дослідження в галузі ШІ. Минулого місяця понад 1000 технологів у галузі ШІ, від Ілона Маска до Стіва Возняка, підписали відкритого листа, в якому рекомендували лабораторіям ШІ «негайно призупинити» навчання систем, потужніших за GPT-4, щонайменше на шість місяців. На їхню думку, під час цієї паузи слід розробити і впровадити комплекс загальних протоколів безпеки, «ретельно перевірених і контрольованих незалежними зовнішніми експертами».

Відкритий лист і викликані ним жваві дебати наголошують на нагальній необхідності в тому, щоб зацікавлені сторони взяли участь у процесі узгодження загальних рекомендацій щодо розробки та впровадження передового ШІ. Потрібно враховувати проблеми автоматизації та заміщення робочих місць, цифровий розрив і концентрацію контролю над технологічними активами.

Уже з’являються пропозиції щодо контролю штучного інтелекту, зокрема у США та Європейському Союзі. Також свій внесок роблять такі організації, як Всесвітній економічний форум. У 2021 році Форум створив Глобальну коаліцію з цифрової безпеки, метою якої є об’єднання зацікавлених сторін у боротьбі зі шкідливим контентом в Інтернеті та сприяння обміну передовим досвідом у сфері регулювання безпеки в Інтернеті. Згодом Форум створив Ініціативу цифрової довіри для забезпечення розробки ШІ в інтересах суспільства.

Клаус Шваб закликає до невідкладної співпраці між державним і приватним сектором для розв’язання проблем, пов’язаних із появою генеративного ШІ та досягнення консенсусу щодо подальших кроків із розроблення та впровадження технології. Для сприяння прогресу Форум у партнерстві з AI Commons — некомерційною організацією, яку підтримують фахівці-практики в галузі ШІ, академічні кола та неурядові організації, орієнтовані на загальне благо — проведе глобальний саміт із генеративного ШІ в Сан-Франциско 26−28 квітня. Зацікавлені сторони обговорять вплив технології на бізнес, суспільство і планету та спільно працюватимуть над пошуком шляхів пом’якшення негативних зовнішніх чинників і досягнення безпечніших, стійкіших, справедливіших результатів.

В цей переломний момент у розвитку технологій необхідний спільний підхід, який дасть змогу зробити все можливе для забезпечення відповідності ШІ спільним інтересам і цінностям людства.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у  Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top