Еліта

Ігор Жовква про Формулу миру України: нам точно не потрібен ще один Будапештський меморандум

Ігор Жовква

Про стан перемовин по вступу України до ЄС, імплементацію української Формули миру та візит у США.

Заступник керівника Офісу президента України Ігор Жовква розповів в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна» про стан перемовин по вступу України до ЄС, імплементацію української Формули миру та візит у США.

В останні дні 2023 року що Ви можете згадати, як найбільш важливі його події?

Це те, що відбулось позаминулого тижня  — дійсно важливе рішення Європейської Ради про відкриття переговорів про вступ для України.

Експерти, як ви знаєте, говорили про 20-30% вірогідності цього ще буквально на початку того знаменного дня.  І тут величезна заслуга президента України. Він не просто був в цьому впевнений. Він все зробив для цього – можливе і неможливе.

26 лідерів Європейського Союзу, а також президент Європейської Ради, президент Європейської Комісії, чітко підтримали позицію України.

А Україна до цього зробила все своє домашнє завдання. Після 8 листопада, отримавши звіт Європейської Комісії, пам’ятаєте, Урсула фон дер Ляйен говорила, що 90% зобов’язань  виконано. До саміту Європейської Ради було виконано 9,5 решти відсотків.

Друге.  Я вважаю, що ми не лише зберегли цю потужну міжнародну підтримку. Що бачимо в кінці року? Діалог з Глобальним Півднем продовжується. Я не говорю вже навіть про численні дзвінки президента України своїм партнером в Азії.

Саміт «Україна-Латинська Америка» буде в наступному році?

Я впевнений, що він буде в наступному році. На жаль, зараз не можу вам назвати дату, тому що, як ви бачите, у президента Аргентини багато внутрішньополітичних питань. 

Тому от вам друге досягнення — це розширення тієї міжнародної коаліції підтримки, яка підтримує Україну не лише на словах.        

І звідси третє. Збройна підтримка України іде стабільно. Ми утворили п’ять коаліцій і кожна коаліція формувалася завдяки роботі президента.

Я думаю, ще одним важливим досягненням є те, що питання гарантій безпеки перейшло вже в предметну площину. Якщо на початку року це були лише розмови, то зараз ми вже маємо постійний, стабільний процес.

Ну і ще одно — Формула миру. Знову ж таки, згадаємо, що на початку року, після того, як президент оголосив її на саміті G20 на Балі, це була тільки ініціатива. Сьогодні, в кінці року, ми маємо вже три раунди переговорів на рівні national security advisors.

Десять зустрічей тут,  у Києві під керівництвом керівника Офісу Єрмака.з послами, на останній зустрічі було 86 представників.

Повернемось до Євроради та її рішення. Чи є небезпека, що Віктор Орбан буде намагатися використовувати так зване право вето ще неодноразово?

Інструмент такий був присутній, але ми побачили, як його можна уникати. Ми з вами поки що — не члени Європейського Союзу і ми не можемо прогнозувати, як поведуть себе лідери ЄС. Але ми побачили, що це може працювати.  Ми з вами всі побачили вчорашню заяву прем’єра-міністра Орбана.

Так, що він готовий зустрітися, тільки питає про що. Як ви думаєте, про що?

Він чудово знає, про що. Не маю права розкривати всі деталі, але президент України не вперше запрошує прем’єра-міністра Угорщини в Україну. Про що? Про наші двосторонні відносини — а це широкий спектр і він не зводиться до питань нацменшин. Нагадаю, що був прийнятий рамковий закон, відповідно до рекомендацій Європейської комісії. Потім, на вимогу Венеціанської комісії, ми імплементували всі, крім однієї, рекомендації.

Можемо говорити про економіку, можемо говорити про транзит між сусідніми державами. Ми, безумовно, підготуємо цей візит, і будуть працювати команди. Нічого кращого в дипломатії, ніж переговори віч-на-віч, не придумано.

Якими будуть наступні кроки? Має бути затверджена рамка перемовин…

Зараз повинен сконцентруватися наш уряд, зокрема профільний віце-прем’єр, в площині технічно-бюрократичної роботи — взаємодії з Європейською комісією. Якщо ми піднімемо з вами рішення від 8 листопада, там сказано — переговорна рамка (фактично директиви для переговорів) буде схвалена за умови, що будуть виконані ті зауваження, які були у звіті від 8 листопада. 

Вона поставлена на березень 2024 року. Ми вже, більшою мірою, це виконали. Треба відкрити офіційний скринінг — аналіз відповідності нашого законодавства до законодавства Європейського Союзу. У нас була до цього пророблений так званий селф-скринінг.

Наскільки у вас є впевненість чи віра в те, що ЄС вирішить питання фінансової підтримки?

Є впевненість. Політичне рішення є. Та сума, про яку всі ми знаємо, 50 мільярдів євро, буде виділена Україні. Нюанси в технології. Чому це рішення було відкладено на неформальне засідання Європейської ради 1 лютого? Наскільки я розумію, лідерам не вдалося виписати інструментарій.

Там є декілька варіантів. наприклад, з точки зору використання спільного бюджету Європейського Союзу — йдеться не лише про Україну — це зміни до бюджету Євросоюзу. Це перший варіант.

Якщо він не вийде, є інший варіант — двосторонні угоди. Триває робота донорської платформи, наприклад де працюють наші урядовці разом з Єврокомісією.

По Формулі мира, чесно кажучи, інколи складається враження, що процес розвивається, але повільно.

Я не згоден з вами, що процес йде повільно. Давайте повернемося на початок цього року, коли це була лише проголошена ініціатива президента на саміті G20.

Ми почали з того, що почали прописувати ці 10 пунктів розуміння. Нам було важливо отримати спільне розуміння, тому що тоді, згадайте, було декілька альтернативних планів миру. Був китайський, був африканський, був бразильський.

Що ми маємо в кінці року? Бразильский план зник. Вже немає Африканського плану.

Зараз українська Формула миру стала фактично єдиним безальтернативним планом привнесення миру в Україну. Адже війна йде на території України, тому план може бути лише українським.

Ми спільно з нашими партнерами почали прописувати розуміння кожного з пунктів. По кожному пункту на сьогодні в нас в діяльності 10 робочих груп, є план роботи.

Коли ми це все завершимо, ми з повним пакетом виходимо на глобальний саміт Формули миру. Для чого він потрібен? Він запустить процес. І після цього почнуться заходи, по кожному з 10  пунктів вже на рівні міністрів, радників нацбезпеки. І ми вже почнемо імплементувати Формулу миру.

Ми вже чітко говоримо:  Індія в процесі, Саудівська Аравія в процесі, Південна Африка в процесі, Бразилія в процесі.

Ми з вами лише за рахунок візиту президента до Латинської Америки отримуємо ще 5 країн, які будуть брати свою частину роботи по Формулі миру — Парагвай, Уругвай, Еквадор, Чилі та Аргентина.

Якою може бути в цьому процесі роль ООН? Президент нещодавно розмовляв з її Генсеком…

Так. Президент нагадав про те, що ми хотіли, щоб ООН була присутня в кожному з пунктів, нагадав про те, що ми хочемо, щоб представник ООН був на кожному, засіданні, як мінімум, радників нацбезпеки і попросив, щоб представник ООН був цього разу в Давосі.

Роль ООН — дуже важлива. Серед таких важливих і глобальних пунктів, як продовольча безпека, як екологічна безпека, є пункт, де йдеться в тому числі про порушення Росії Статуті ООН?  Як тут обійтися без ООН?

Формула може бути винесена на засідання Генеральної Асамблеї?

Інструмент резолюції Генеральної Асамблеї ООН нікуди не зникає, ми можемо його використовувати і далі, звичайно. Це ефективно, важливо, і це засвідчує рівень підтримки.

143 голоси, які ми отримали півтора роки тому за резолюцію з підтвердженням суверенітету України, теж нікуди не зникли. Можу сказати, що, напевно, їх може бути ще більше. Власне, ми хочемо, щоб учасників саміту глобального було достатньо висока кількість.

По процесу гарантії безпеки. Була інформація по Великій Британії, що процес перемовин вже на просунутій стадії. Я не знаю, як це краще назвати – гарантії, запевнення?

Ми називаємо це «гарантії». І будемо робити так, щоб наші партнери теж пристали на це слово.

Ми пам’ятаємо про Будапештський меморандум, де теж мова спочатку йшла про гарантії, а потім…

Слова «запевнення» точно не буде в жодному з наших документів. Ми домовилися з нашими партнерами по переговорам, що не коментуємо перебіг і зміст переговорів в пресі із зрозумілих причин.  Але якщо Ви запитуєте про Велику Британію — так, там дійсно є хороша динаміка. Буквально кілька днів тому я провів черговий раунд консультацій з британською стороною, говорили дуже предметно.

Знову ж таки, не можу вам розкривати зміст, але Велика Британія на хорошому треку, так само як, в принципі, ми відкрили переговори з усіма країнами «великої сімки». Але не тільки. Наприклад, з Нідерландами також, у нас хороша динаміка подібних переговорів.

Ми хочемо, щоб це був юридично зобов’язуючий документ, ми хочемо, щоб він проходив відповідні процедури затвердження в кожній з країн.

Ви згадали Будапештський меморандум, нам точно не потрібен ще один чи ще сім Будапештських меморандумів. На жаль, цей документ не спрацював ні під час агресії Росії проти України в 2014 році, ні під час повномасштабної агресії Росії в 2022 році.

Якщо ви були присутні на зустрічі з спікером Палати представників Конгресу США Джонсоном, як би ви охарактеризували цей перший контакт президента з республіканцями?

Дуже хороша, тепла, робоча зустріч. Це дійсно був перший контакт президента, хоча і не перший контакт з української сторони. Безумовно, спікеру Палату представників було цікаво, яким є перебіг на полі бою, яким Україна бачить розвиток.

І, безумовно, і від пана Джонсона, і від представників його партії ми почули, що вони за надання відповідної підтримки Україні, фінансової підтримки. Ні від кого ми не почули що вони її  не підтримують.

Ми не втручаємось у внутрішньо політичну дискусію в США, це питання Сполучених Штатів Америки. Але я думаю, що в нас є всі шанси, щоб після того, як мине святковий канікулярний період в обох Палатах, отримати дуже хороший позитивний результат.

Наскільки я розумію, під час поїздки в США була зустріч з віце-президентом США Камалою Харіс. Чому вона відбулась і яким був настрій на цій зустрічі?

Вона віце-президент США та, до речі, голова Сенату. Була дуже хороша зустріч, також їй було цікаво почути оцінки президентом ситуації в Україні. І, безумовно, обговорили весь той спектр питань, про які ми говорили під час візиту до Сполучених Штатів України.

Чи є розуміння у ваших співрозмовників, наскільки сильний вплив самого Дональда Трампа на сьогодні і наскільки він може бути руйнівним, я б сказав, для наших відносин?

Розуміння поки що немає. Я б не говорив про «руйнівне». Нагадаю вам, що президент України мав контакти з президентом Трампом, коли він був президентом. Тому ні, я б не вживав таких слів.

Знову ж таки, ми поважатимемо вибір американського народу і,  безумовно, будемо працювати з обраним президентом.

Ми будемо працювати з двома партіями, ми будемо працювати з Конгресом, ми будемо працювати з Білим Домом, ми будемо працювати з Урядом Сполучених Штатів Америки.

Адже тут питання не зводиться лише до військової допомоги. У нас хороші контакти, наприклад, між міністром енергетики України і секретарем з енергетичних питань Сполучених Штатів.

Тому у нас великий спектр питань двосторонньої співпраці зі Штатами. Ми не зупиняємося ні на годину, ні на хвилину і впевнені, що так само не зупиняться наші партнери зі Сполучених Штатів Америки.

Наскільки реалістичні, з вашої точки зору, варіанти, які зараз обговорюються, по конфіскації заарештованих російських грошей?

Дуже важливе питання. Тут має прийняти спільне скоординоване рішення «Велика сімка». Ви знаєте, що деякі європейські країни намагаються практично почати цей процес, наприклад, Бельгія. 

Ми говорили про це безумовно у Сполучених Штатах Америки. Давайте зробимо так, щоб ці заморожені активи вже якимось чином почали працювати зараз. Хай це буде fast recovery, хай це будуть якісь соціальні проекти типу відбудові звільнених територій, бомбосховища, школи і так далі.

Це потребує відповідних законодавчих рішення в цих країнах. На рівні ЄС це потребує, наприклад, спільної директиви ЄС.

Ще одне запитання — Китай. Мені здається, що відносини поставлені на «стоп».

Україна готова до діалогу з Китаєм. Нагадаю, що були розмови президента України з лідером Китаю Сі Цзіньпін. Була телефонна розмова вже під час відкритої російської агресії. До цієї розмови представник Китаю брав участь у зустрічі Формули миру.

Ми готові до діалогу. Від позиції Китаю як великої країни, як важливої країни залежить багато. Знову ж таки, ми повертаємося до того, що почали. Нічого кращого, ніж діалог, не існує.

Наступний рік у нас буде дуже непростий з фінансової точки зору. Наскільки забезпечені дипломатичні служби фінансами?

Мені здається, на наступний рік МЗС має досить непоганий бюджет. Дуже хотілося б, щоб і віддача від представників МЗС, я говорю не лише про послів,  була такою ж високо відповідальною.

Президент, як керівник дипломатичної служби України, вимагає такої ж працездатності від кожного працівника дипломатичної служби – будь-то завідувач відділу в апараті МЗС, посол чи заступник міністра.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top