Економіка

Трубопровід територією РФ — як основний фактор ризику для економіки Казахстану

gas

Ні для кого не секрет, що економіка та кредитоспроможність Казахстану залежать від здатності добувати та експортувати сиру нафту.

Сьогодні рейтингове агентство Fitch Ratings опублікувало звіт, в описі якого говориться, що нафтове багатство Казахстану і накопичення доходів від експорту в Національному фонді Республіки призвели до формування надійних зовнішніх і фінансових балансів, що лежать в основі кредитного рейтингу Казахстану (BBB/Стабільний).

Проте, зазначає агентство, основна частина сирої нафти проходить трубопроводами, що проходять Росією, і ця вразливість привернула увагу через війну в Україні.

Хоча Fitch очікує, що відносини Казахстану з Росією залишаться досить міцними, з метою забезпечувати постачання нафти на міжнародні ринки, проте, йдеться в описі звіту, існують ризики перебоїв (поставок — E) через відсутність альтернативної експортної інфраструктури.

Крім того, зростають побоювання щодо можливого порушення роботи трубопроводу КТК (Каспійський трубопровідний консорціум), який пролягає від узбережжя Каспійського моря на північному заході Казахстану до порту в Новоросійську на чорноморському узбережжі Росії.

Агентство нагадує, що 80% експорту казахстанської нафти проходить транзитом трубопроводом КТК. На думку аналітиків Fitch, життєздатних альтернатив КТК для Казахстану у середньостроковій перспективі не з’явиться. Транспортування сирої нафти в будь-якому значному обсязі трубопроводом через Каспійське море неможливе, враховуючи витрати та пов’язані з цим величезні юридичні та технологічні проблеми.

Транспортування танкерами через Каспій є життєздатним варіантом, але не обсязі, який в даний час транспортується через КТК.

Таким чином, у середньостроковій перспективі критична залежність Казахстану від Росії у транспортуванні сирої нафти залишиться надзвичайно високою. «На наш погляд, — йдеться в описі до звіту, — прагнення Росії зберегти сильний контроль над трубопроводом КТК, в якому їй належить 24 відсотки, полягає у забезпеченні того, щоб Казахстан не прагнув зміцнювати зв’язки зі США та іншими західними країнами».

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top